بیوگرافی

هنرمند مشهور، محبوب و مردمی ایران”عباس قادری” در بیست و ششم شهریور سال ۱۳۲۶ (۱۸ سپتامبر۱۹۴۷) در تهران متولد شد. او به دلیل علاقه ی خاصی که به موسیقی داشت بسیار زود انجام فعالیت های خود را در زمینه موسیقی آغاز کرد و در نوجوانی شروع به انجام فعالیت هایی در عرصه موسیقی کرد. به طوری که ابتدا در سنین نوجوانی در جمع همکلاسی ها و بیشتر در اردو های پیش آهنگ مدارس آن دوران می خواند و بعد ها با فعالیت های هنری در تئاتر ادامه داد. ولی فعالیت هنری عباس قادری به طور جدی و حرفه ای از سن هجده سالگی و با خوانندگی در تئاتر جامعه ی باربد آغاز شد، که باید راهنمائی ها و تشویق های استاد انوشیروان روحانی و استاد اسماعیل مهرتاش را یکی از مهمترین عوامل آغاز فعالیت جدی و حرفه ای او دانست. اولین آهنگ عباس قادری آهنگی بود به اسم ” چیزی که عوض داره گله نداره” که بعد از عرضه، با استقبال خوبی از طرف مردم رو به رو شد و بعد از این آهنگ او صدها ترانه خاطره انگیز دیگر نیز اجرا کرد. عباس قادری تنها خواننده ای از نسل خوانندگان مردمی ایران است که بعد از انقلاب ۵۷ دست از کار خود نکشید و همچنان کارش را تا به امروز ادامه داده است. بعد از حدود چهل و پنج سال فعالیت هنری در کارنامه هنری این هنرمند بزرگ و مردمی، حدود ۸۳۰ ( هشتصد و سی ) آهنگ در آلبوم ها و سبک های مختلف به چشم می خورد. و از این هشتصد و سی آهنگ عباس قادری، حدود هفتاد آهنگ برای فیلم های قبل از سال ۵۷ موسوم به فیلم های فارسی اجرا شده است که از جمله معروفترین این آهنگ ها که برای فیلم اجرا شده است می توان آهنگ های ( بدنام ) و ( چیزی که عوض داره گله نداره ) را نام برد که این تعداد آهنگ که بیشتر آنها ماندگار شده اند و مردم با آنها خاطره داشته اند و دارند، در نوع خود بی نظیر است و نشان می دهد که او چقدر به کار خود علاقه مند است و همچنین نشان از هنر بی نظیر این بزرگ مرد عرصه موسیقی دارد. البته عده ای انسان بی فرهنگ و بی هنر که چیزی از هنر نمی دانند و تعدادشان در برابر دوست داران عباس قادری بسیار کمتر است در سال های اخیر سعی کرده اند که با کلمات توهین آمیز از ارزش کار هنرمند پر آوازه کشورمان کم کنند ولی خوشبختانه موفق نشده اند و امروز عباس قادری هنوز هنرمند محبوبی است و خواهد بود چون او آثار جاودانی خلق کرده است که هیچگاه از ذهن مردم پاک نخواهد شد.

عباس قادری دارای دو دختر و دو پسر به نام های علیرضا و شهرام است که آهنگ های جدیدش از ساخته های شهرام است و همچنین تعدادی از آهنگ های قدیمی عباس قادری توسط شهرام قادری دوباره تنظیم و بازسازی شده است. علیرضا نیز مجری شبکه های تلویزیونی خصوصی می باشد.

لازم به توضیح است که عباس قادری همچنان با تعداد زیادی از هنرمندان عزیز کشورمان مخصوصاً هنرمندان و دوستان قدیمی که در حال حاضر در خارج از کشور ساکن هستند، رابطه ی دوستانه ای دارد ولی چه خوب است کارشناسانی که اخیراً در مورد کم رنگ شدن موسیقی مردمی در جامعه ی امروز ایران صحبت می کنند و مطلب می نویسند این را بدانند که تعداد زیادی از آهنگ های قدیمی عباس قادری بدون اجازه توسط برخی از خوانندگان قدیمی و جدید بازخوانی شده است که ما ضمن اینکه می توانیم کار این خوانندگان محترم را مغایر با اصول حرفه ای و اخلاقی بدانیم، می توانیم همچنین نظر این کارشناسان محترم را در این مورد به چالش بکشیم و با قدرت بگوییم که موسیقی مردمی همچنان چون گذشته، زنده و با طراوت است و تنها یکی از دلایلمان همین بازخوانی هایی است که انجام می شده و می شود  که دلیل این بازخوانی ها نه صرفاً به خاطر زنده نگه داشتن خاطرات گذشته بلکه به خاطر زیبایی ترانه های مردمی و نیازی که همچنان به این سبک از موسیقی احساس شده است، انجام شده است و در حال حاضر هم این نیاز به ترانه های مردمی همچنان در جامعه احساس می شود پس این بازخوانی ها هم هرچند بدون اجازه از خالقان آثار مردمی ، همچنان ادامه دارد. برخی همچنین سعی دارند از طریق رسانه های مختلف به مردم چنین القاء کنند که ترانه های مردمی بیشتر مورد علاقه ی طبقه ی خاصی از جامعه است و با این جملات سعی دارند از ارزش این سبک از موسیقی کم کنند. ولی شواهد بسیاری وجود دارد که نشان می دهد این دیدگاه های به اصطلاح روشن فکر مآبانه نیز درست نیستند و امروز همه شاهدند که جامعه حتی بیشتر از گذشته به موسیقی مردمی گرایش پیدا کرده است به این دلیل که اغلب آثاری که امروز به عنوان موزیک پاپ ارائه می شوند از نظر شعر، ساز و آهنگ هایی که به کار گرفته می شود، چندان سنخیتی با رسوم متداول در جامعه ی ایرانی و روحیات مردم ندارند و به همین خاطر اکثر آثاری که امروز با نام پاپ و سایر سبک ها مثل رپ عرضه می شود به سرعت از ذهن مردم محو می شوند و ماندگاری ندارند و این در حالی است که بسیاری از ترانه های سبک مردمی هنور پس از گذشت چند دهه در ذهن و خاطرات مردم باقی مانده است و حتی بسیاری از این ترانه ها مورد توجه و استقبال نسل جوان امروز ایران هم قرار گرفته است.

قطعاً نمی توان حدود پنجاه سال خاطره و حدود پنجاه سال فعالیت در عرصه هنر را در چند خط خلاصه کرد ولی سعی شده، فقط گوشه ی بسیار کوچکی از این حدود پنجاه سال، برای دوست داران هنر و شخصیت مردمی عباس قادری  در این چند خط گنجانده شود. امید است که مطالب این سایت مورد توجه دوست داران عباس قادری قرار بگیرد و همین چند خط راهی را باز کرده باشد برای اینکه از اسطوره موسیقی مردمیمان بیشتر گفته و نوشته شود و هنرش که حاصل حدود پنجاه سال تجربه است، بیشتر شناخته شود.

پاسخ دهید